• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

V3 = powszechne uznanie!

V3 = powszechne uznanie!

Lanca śnieżna V3 już drugą zimę była intensywnie eksploatowana. Zoptymalizowana, okrągła głowica lancy sprawdziła się

W 2011 roku około 1300 nowych lanc V3 opuściło halę produkcyjną w Bozen. Już sama liczba wyprodukowanych lanc jest wystarczającym dowodem rozgłosu, które V3 zyskały na w świecie. Od dwóch sezonów lance V3 cieszą się bardzo dobrą opinią i są uznawane za niezwykle wydajne urządzenia.

BEZ WZGLĘDU NA POGODĘ
Dla przykładu, 31sztuk V3 zainstalowano na stoku Gran Pista w Sauze d‘Oulx we Włoszech. „Stok położony jest w raczej trudnej strefie klimatycznej i znajduje się na wysokości od 1300 m do 2700 m. Już to zróżnicowanie stanowiło dla nas nie lada problem. Ale początkowo sceptyczne nastawienie szybko ustąpiło, kiedy uruchomiliśmy instalację. W najkrótszym możliwym czasie stok został perfekcyjnie przygotowany do użycia. To nas przekonało” – informuje specjalista od naśnieżania, Franco Annestai.
Trudne warunki eksploatacyjne dla V3 występowały także na Navacerrada w Hiszpanii, stoku oddalonym od Madrytu o godzinę jazdy samochodem. „Nasz region narciarski wznosi się na wysokość 2170 m. Chociaż warunki dla systemu niskociśnieniowego nie są tutaj optymalne, zdecydowaliśmy się na lance V3. Po pierwszym sezonie możemy stwierdzić, że V3 z nawiązką sprostała naszym oczekiwaniom. Lanca ta utworzyła dużą ilość śniegu o wysokiej jakości” – cieszy się dyrektor techniczny, Jose-Luis Gonzales.

OD POŁUDNIA PO PÓŁNOC
V3 jest stosowana w całej Europie, od południa po daleką północ. Lance V3 eksploatowane są także w Idre Fjäll w Szwecji eksploatowane. W 2003 roku rozpoczęła się tutaj przebudowa ośrodka, polegająca między innymi na automatyzacji systemu naśnieżania. „Zdecydowaliśmy się na TechnoAlpin, ponieważ jesteśmy przekonani co do jakości produktów tej firmy. Posiadamy teraz 105 lanc i 15 armatek śnieżnych. Wraz z przebudową przepływ wody zostanie zwiększony z 300 na 1000 m3 na godzinę. Równocześnie o 30% obniżyliśmy koszty energii, a liczbę roboczogodzin o 70%. Także jakość śniegu znacznie wzrosła” – mówi Kjell Skoglund z największego regionu narciarskiego w Szwecji – Idre Fjäll.
Na słonecznych zboczach Crans Montana w Szwajcarii V3 również sprawuje się znakomicie. „Ekipa od naśnieżania była zachwycona intuicyjnością obsługi oraz szybką instalacją. Także okrągła głowica lancy, która pozostaje niezmrożona także w najniższych temperaturach, przypadła do gustu naszym pracownikom. Największym atutem V3 jest jednak z pewnością wysoka jakość śniegu. Śnieg był suchy i idealny do dalszego zastosowania” – tymi słowami specjalista od naśnieżania, Bertrand Cassignol podkreśla zalety V3.
„W V3 najbardziej podoba nam się to, że jest to produkt niewymagający zaawansowanej konserwacji. Dotyczy to także bezolejowego kompresora o mocy 4 kW, który czyni tę lancę tym bardziej atrakcyjną” – wyjaśnia specjalista od naśnieżania, Peter Marent z rejonu narciarskiego Illwerke/Golm w Austrii. „Także przy wiejącym z naprzeciwka wietrze nie stwierdziliśmy zmrożenia głowicy lancy. Oprócz V3 stosowaliśmy także V2 w wersji odpowiedniej do tras zjazdowych, z ostrym kątem rozpylania. Także ona przekonała nas do siebie. Należy też pochwalić zespół serwisowy z TechnoAlpin za to, że zawsze jest dostępny”.
„Zainstalowaliśmy V3 na stoku Lechereuse. Wilgotność powietrza jest tam stale większa niż 80%” – opisuje Francis Perrin, specjalista od naśnieżania w Champéry-les-Crosets w Szwajcarii. „To, co od razu nam się spodobało, to wysoka jakość śniegu, który łatwo daje się przetworzyć do idealnej postaci przy pomocy urządzenia do przygotowywania stoku. Ekipa do naśnieżania ceniła sobie także prostą obsługę urządzenia”.

Stoki w Montgenévre we Francji naśnieżają teraz jednocześnie lance kilku generacji. „Wychodząc od lancy L, a kończąc na V3, możemy zauważyć konsekwentną optymalizację tego urządzenia” – mówi Pierre Querlioz, specjalista od naśnieżania w Montgenévre. Podatność na tworzenie się lodu została znacznie zmniejszona, a dzięki zastosowaniu lanc V3 o 30% zwiększono wydajność wytwarzania śniegu. Przekonał nas do siebie także blok zaworów. Filtry i przyłącza są łatwo dostępne, co ułatwia ich konserwację. Jeśli chodzi o energię, korzystne jest zwłaszcza ogrzewanie występujące w bloku zaworów. Za jego pomocą można zaoszczędzić kilka kW energii, co po zakończeniu całego sezonu daje ładną sumę”, mówi Querlioz.

NA CAŁYM ŚWIECIE
„Lanca pracuje bardzo dobrze i pozwala na uzyskiwanie maksymalnych osiągów w zakresie ilości wytworzonego śniegu, także w niezbyt niskich temperaturach. Przy takim samym zużyciu energii możemy wytwarzać z V3 większą ilość śniegu” – tymi słowami Milan Vodicka z rejonu narciarskiego Janske Lanze na Słowacji docenia efektywność energetyczną V3.
Armin Savoy, dyrektor Alpin Center Todtnau-Feldberg w Niemczech, tak wypowiada się na temat V3: „Lanca ta osiąga bardzo dobre wyniki we wszystkich zakresach temperaturowych; także w bardzo niskich temperaturach nie pokrywa się lodem. Ilość tworzonego śniegu i jego jakość były bardzo wysokie, co przemawia za wysoką efektywnością energetyczną lancy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z V3”.
Nie tylko w Europie, ale także w Japonii V3 cieszy się dobrą opinią. „W naszym rejonie narciarskim Biwako Valley lanca V3 produkuje śnieg znakomitej jakości. Pomimo wysokiej wilgotności powietrza, co wynika z faktu, że w pobliżu naszego rejonu leży największe jezioro w Japonii, lanca osiągała dobre wyniki także w skrajnych temperaturach. Także w okresach występowania niskich temperatur byliśmy bardzo zadowoleni z V3. Dzięki lancy V3 zmniejszyliśmy zużycie powietrza, a tym samym zużycie energii” – informuje Yoshinobu Torinoumi, General Manager w rejonie narciarskim Biwako Valley w Japonii.


TEKST | Ing. Zuzana Žideková
FOTO | Archiwum firmy TechnoAlpin
18 Kwiecień 2012