• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

To przemawia do narciarzy!

To przemawia do narciarzy!

Ośrodek Narciarski Małe Ciche został otwarty w 2004 roku i w ciągu 8 lat funkcjonowania zaskarbił sobie sympatię wielu narciarzy – zarówno doświadczonych, jak i początkujących. To przede wszystkim zasługa rozważnego zarządzania, którego efektem jest nieustanne i konsekwentne uatrakcyjnianie oferty ośrodka

ATRAKCYJNY SPOKÓJ
Leżące w dolinie Filipczańskiego Potoku, Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu. Mała liczba mieszkańców nie oznacza jednak, iż brakuje tutaj życia. Wręcz przeciwnie – każdego roku wielu turystów, w poszukiwaniu idealnego połączenia spokoju i aktywności, przyjeżdża do Małego Cichego. Niegdysiejsza osada pasterska jest dziś popularną miejscowością turystyczną, której wizytówką jest Ośrodek Narciarski Małe Ciche, położony na zboczach Wierchu Zgorzelisko. Bezpośrednie sąsiedztwo góry sprawia, że każdy, kto wjeżdża do Małego Cichego, wjeżdża w istocie… do ośrodka narciarskiego. Dojazd do niego jest tym łatwiejszy, że miejscowość znajduje się zaledwie 5 kilometrów od najbliższej stacji kolejowej (w Poroninie) oraz zaledwie 12 kilometrów od Zakopanego.
Łatwy dojazd, wspaniała panorama Tatr oraz bezpośrednie sąsiedztwo z Tatrzańskim Parkiem Narodowym sprawiają, że Małe Ciche nie może narzekać na brak popularności


Każdego roku wielu turystów, w poszukiwaniu idealnego połączenia spokoju i aktywności, przyjeżdża do Małego Cichego

 

RÓŻNORODNIE I CIEKAWIE
Narciarze, którzy zawitają do Małego Cichego mają do wyboru kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Ich łączna długość wynosi ok. 2220 m. Snowboardziści mają natomiast do dyspozycji profesjonalny snowpark.
Najdłuższa trasa ma 1300 m długości i jest obsługiwana przez niedawno zmodernizowaną, wyprzęganą kolej z 4-osobowymi krzesłami. Górna stacja znajduje się na wysokości 1096 m n.p.m. – dotarcie do niej koleją zajmuje narciarzowi ok. 5 minut. Kolej w ciągu godziny może przewieźć 2200 osób, różnica poziomów między stacją górną i dolną wynosi natomiast 220 m. W pobliżu górnej stacji kolei, do której prowadzi również droga o utwardzonej nawierzchni, znajduje się parking – dzięki temu narciarze mogą wyjechać na trasę prosto z samochodu. Przy górnej stacji kolei krzesełkowej swój początek bierze również druga, łagodna trasa, która kończy się na malowniczej Polanie Zgorzelisko. Trasa ma 300 m długości i jest obsługiwana przez wyciąg orczykowy o przepustowości wynoszącej 800 osób na godzinę. Różnica poziomów między dolną a górną stacją wynosi 17 m, natomiast czas wjazdu – 1,5 minuty. Trasę obsługuje również – przeznaczony dla najmłodszych narciarzy – wyciąg taśmowy Baby Lift. Oprócz tego przy górnej stacji kolei od niedawna działa przedszkole narciarskie. Jest to więc doskonałe miejsce dla dzieci i jednocześnie idealna trasa dla niezbyt doświadczonych dorosłych narciarzy.
Równolegle do najdłuższej trasy biegną jeszcze dwie krótsze, o długości 70 m i 650 m. Pierwsza przeznaczona jest zarówno dla dzieci – maluchy na miejsce, w którym trasa rozpoczyna swój bieg, wywożone są specjalnym wyciągiem taśmowym Baby Lift – jak i dla niedoświadczonych fanów białego szaleństwa – tych obsługuje wyciąg orczykowy o przepustowości 500 osób na godzinę. Różnica wzniesień między początkiem i końcem trasy wynosi zaledwie 8 m, dlatego nikt nie powinien martwić się o bezpieczeństwo najmłodszych narciarzy.
Trasę o długości 600 m obsługuje natomiast wyciąg orczykowy o przepustowości 900 osób na godzinę. Różnica poziomów między dolną a górną stacją wyciągu wynosi 175 m, dlatego bardziej doświadczeni narciarze z pewnością odczują przyjemność z jazdy tą trasą. W sezonie 2013/2014 wyciąg orczykowy zostanie przestawiony w nowe miejsce – dzięki temu w ośrodku powstanie kolejna trasa. W miejscu dzisiejszego orczyka znajdować się będzie zupełnie nowa, nowoczesna 4-osobowa kolej krzesełkowa o długości 750 m, którą na początek dłuższej o 150 m trasy w ciągu godziny będzie mogło wjechać 2200 osób.

IDEALNE WARUNKI
Wszystkie trasy oraz snowpark w Ośrodku Narciarskim Małe Ciche są oświetlone, dzięki temu można z nich korzystać również po zmroku. Odpowiednią ilość śniegu w całym ośrodku zapewnia natomiast system sztucznego naśnieżania, składający się z 16 armatek śnieżnych, które można podłączyć do 34 hydrantów, połączonych rurociągiem o łącznej długości 4 kilometrów. Śnieg w snowparku i na wszystkich trasach ubijają dwa ratraki Pisten Bully 300. Za sprawny ruch klientów w Ośrodku Narciarskim Małe Ciche odpowiedzialny jest natomiast elektroniczny system kontroli dostępu, składający się z XX bramek z czytnikami kart. Dzięki temu klienci ośrodka mają zawsze idealne warunki do uprawiania sportu.

BEZ RYZYKA
Z oferty ośrodka mogą korzystać zarówno doświadczeni narciarze, jak i ci, którzy dopiero chcą nauczyć się szusować po stokach. Tuż przy dolnej stacji kolei znajduje się bowiem profesjonalna, licencjonowana szkoła narciarska. Wykwalifikowani instruktorzy nauczają jazdy na nartach zarówno dzieci, jak i dorosłych zawsze zgodnie z wytycznymi szkoleniowymi SITN PZN. Jak wspomniano, w pobliżu górnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się przedszkole narciarskie – to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy pragną zaznać białego szaleństwa bez ryzyka, że nie zapewnią swoim dzieciom odpowiednich atrakcji.
W ofercie Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche jest również wypożyczalnia sprzętu zimowego. Dzięki temu na nudę nie mogą narzekać również ci, którzy do Małego Cichego przyjechali bez nart lub snowboardu. Profesjonalny serwis, znajdujący się również przy dolnej stacji kolei krzesełkowej dba natomiast o właściwe przygotowanie sprzętu.

ODPOCZYNEK PO GÓRALSKU
Właściciele ośrodka w Małem Cichem zadbali również o to, by klienci mieli odpowiednie miejsce do odpoczynku i zebrania sił na kolejne godziny szaleństw na śniegu. W granicach ośrodka znajduje się bowiem restauracja, dwa szałasy gastronomiczne – Szałas pod Koszystą, Szałas pod Wilkiem – oraz Karczma regionalna Tatrzański Bór. W każdym z tych miejsc narciarze i snowboardziści mogą uraczyć się wieloma regionalnymi posiłkami i wszelakimi napojami. W pobliżu górnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się również hotel Tatry. Specyficzne usytuowanie hotelu pozwala gościom na wyjazd na stok niemal z samego pokoju. Ci, którzy nie chcą jednak korzystać z usług hotelu, mogą wynająć pokoje w gospodarstwach agroturystycznych w Małem Cichem i okolicach.


Z oferty ośrodka mogą korzystać zarówno doświadczeni narciarze, jak i ci, którzy dopiero chcą nauczyć się szusować po stokach

 

EKSTREMALNE LATO
Ośrodek Narciarski Małe Ciche to odpowiednie miejsce nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów. Położenie w sąsiedztwie Tatr sprawia bowiem, że najbliższe lato będzie nie lada gratką dla fanów ekstremalnej jazdy na rowerze. Wytyczone tutaj zostaną jedne z najpiękniejszych i najciekawszych w Polsce tras rowerowych, na których będzie można również uprawiać downhill – zarówno amatorsko, jak i wyczynowo. Dzięki temu do Małego Cichego turyści będą przyjeżdżać przez cały rok.

ROZWAŻNIE I WYTRWALE
Małe Ciche to doskonały przykład efektywnego wykorzystania możliwości, które daje natura. Działania właścicieli ośrodka pokazują również, czym jest rozważne zarządzanie i nieustanny rozwój. Osiem lat funkcjonowania ośrodka to czas ciągłego udoskonalania oferty, która z każdym sezonem jest coraz bardziej atrakcyjna zarówno dla indywidualnych klientów, jak i dla rodzin z dziećmi. Jeśli do tego doda się wytrwałość właścicieli w dążeniu do celu – idea stworzenia tutaj ośrodka narciarskiego zrodziła się ponad dziesięć lat temu – nikogo nie może dziwić popularność tego miejsca. Wszystkie wspomniane aspekty sprawiają, że o Małem Cichem jeszcze przez wiele lat będzie głośno.

 

TEKST | Piotr Winnicki
FOTO | Archiwum Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche

 19 Kwiecień 2013