• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Światowy lider w Polsce

Światowy lider w Polsce

MyNeige. Bez względu na trudną międzynarodową sytuację gospodarczą, także na rynku inwestycji alpejskich, firma MyNeige, renomowany producent systemów naśnieżania, w 2012 roku zrealizowała wiele wspaniałych realizacjami projektów, zwłaszcza w Rosji, Austrii i na Słowacji

NA IGRZYSKA!
Daleko na wschodzie Europy, w Rosji MyNeige rozbudowuje realizuje drugi etap rozbudowy systemu naśnieżania ośrodka narciarskiego Laura (w Kaukazie). Pierwszy etap prac firma MyNeige zakończyła w roku 2008. Wówczas stworzono i zintegrowano 113 dodatkowych automatycznych punktów naśnieżania.
Tegoroczne prace obejmują natomiast budowę 83 szybów naśnieżających trasę do biegów narciarskich. To właśnie na niej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi zostaną rozegrane zawody biathlonowe. Firma MyNeige jest również odpowiedzialna za instalację systemu naśnieżania na tamtejszych trasach alpejskich: F7 i F8. Po zakończeniu prac śnieg na stoki będzie sypać 240 lanc Rubis Evolution, o których jakości i walorach eksploatacyjnych świadczą doskonałe wyniki wielu testów, przeprowadzonych od czasu wprowadzenia lanc na rynek, czyli od 2010 roku. Wodę do lanc dostarczać będzie pompa o wydajności 1450m3/h. Kontrolę nad całym systemem naśnieżania sprawować będzie stworzone przez MyNeige oprogramowanie Liberty. Dzięki niemu system będzie w pełni automatyczny i odporny na awarie. W realizacji projektu firmę MyNeige wspiera rosyjski partner, firma JSC Rosengineering. Jej pracownicy techniczni zostali intensywnie przeszkoleni w zakresie produktów i technologii MyNeige. Dzięki temu system naśnieżania będzie odpowiadał najwyższym standardom.
Po rozbudowie systemu naśnieżania ośrodek narciarski Laura będzie dysponował prawie 20 km naśnieżonych tras – zarówno do narciarstwa alpejskiego, jak i klasycznego. Drugi etap rozbudowy systemu naśnieżania to znak zaufania, którym rosyjski Gazprom – główny inwestor – darzy MyNeige. To również oznaka zadowolenia z eksploatacji urządzeń naśnieżających, dotychczas działających w ośrodku.

OD 16 LAT W TATRACH
Firma MyNeige osiągnęła również wielki sukces w Europie Środkowej, szczególnie na Słowacji. Tam bowiem, wraz ze słowackim dystrybutorem Ol Trade Sro, firma wygrała kontrakt na budowę systemu naśnieżania w ośrodku Chopok, znajdującym się w regionie Liptov w Niskich Tatrach.
Do niedawna w ośrodku narciarskim Chopok nie było systemu sztucznego naśnieżania. Sam Chopok połączony jest z innym ośrodkiem narciarskim – Jasná, gdzie firma JCN już w 1996 roku zainstalowała bardzo dobry system naśnieżania. Jednym z najważniejszych celów firmy J & T, właściciela obu ośrodków jest integracja infrastruktury Jasnej i Chopoka. To rozwiązanie sprawi, że w obu ośrodkach zawsze będzie leżał śnieg najwyższej jakości, co z pewnością przełoży się na zadowolenie klientów.
Projekt Chopok 2012 obejmuje budowę pompowni, rurociągów oraz instalację lanc. W ośrodku powstanie ponad 4000 m rurociągu z pełną automatyką oraz 80 przyłączy wodno-powietrznych, które zostaną wyposażone w lance Rubis Evolution R10/R6 i Safyr et Borax B3/B6. Lance będą sterowane automatycznie za pomocą zaworu YB. Za koordynację produkcji śniegu odpowiedzialne będzie oprogramowanie Liberty, które zostanie zintegrowane z takim samym oprogramowaniem w ośrodku Jasná.

AUSTRIACKI SUKCES

MyNeige wraz z austriackim partnerem Interfab, prowadzi również rozbudowę systemu naśnieżania w ośrodku Gerlos w austriackim Tyrolu.
Projekt zakłada instalację 5500 m dodatkowego rurociągu. Ponadto na nowych obszarach powstanie ok.50 punktów naśnieżania. MyNeige zainstaluje tam również 30 lanc Rubis EVO R10CC i ok. 20 lanc Rubis EVO SR 6. Pracę lanc Rubis EVO R10CC regulować będą zawory YB i LV VAR (24V), zaś pracę Rubis EVO SR6 specjalny, zdalnie sterowany zawór RCV, włączający lub wyłączający tryb zasilania w wodę i powietrze. Wszystkie urządzenia naśnieżające będą włączone do istniejącego systemu sterowania Liberty. Inwestor postanowił także zoptymalizować system naśnieżania przez zastąpienie 10 lanc Borax (B10, B12 i B6) lancami Rubis Evolution.
Po zakończeniu prac w 2012 roku Gerlos uzyska dodatkowe 11 ha tras z systemem sztucznego naśnieżania. Powierzchnia tras ze sztucznym śniegiem zwiększy się więc do 86 ha. Pierwszy system naśnieżania w ośrodku narciarskim Gerlos powstał, dzięki MyNeige, w 1991 roku. Od tego czasu firma MyNeige 18 razy rozbudowywała ten system.

36 LAT JAKOŚCI
MyNeige SAS to, założona 1976 roku firma, która specjalizuje się w produkcji i instalacji urządzeń do produkcji śniegu. Światowej sławy specjaliści z MyNeige oferują pionierskie rozwiązania techniczne do automatycznej produkcji śniegu z wykorzystaniem powietrza i wody. Wieloletnia obecność na rynku pozwoliła firmie na zdobycie dużego doświadczenia w obsłudze ośrodków narciarskich na całym świecie. Dzięki temu firma może zaoferować im optymalne rozwiązania, które zaspokajają konkretne potrzeby i sprawdzają się w każdych sytuacjach. Nasze doświadczenie opieramy na trzech filarach: działalności badawczo-rozwojowej, zarządzaniu projektami oraz wykonawstwie i usługach serwisowych.
Na asortyment MyNeige składają się urządzenia do produkcji śniegu – zarówno najprostsze (mobilne urządzenia do produkcji śniegu, systemy ręczne bez maszynowni), jak i najbardziej skomplikowane (automatyczne systemy wielotrasowe, w pełni zautomatyzowane maszynownie i sterowanie). W naszej pracy zawsze uwzględniamy konkretne, szczegółowe warunki – takie, jak źródło wody, prądu, zarządzanie sprzętem, sterowanie sieciowe, zawory i armatki śnieżne, dostęp do danych produkcyjnych itp. Oferujemy rozwiązania rozwojowe i dające się skalować, zawsze przygotowane na zmiany i rozwój branży.
MyNeige to również doświadczony partner w modernizacji, optymalizacji, rozbudowie i integracji istniejących urządzeń i zaplecza – zarówno zaprojektowanych przez MyNeige, jak i przez innych producentów. Dzięki temu operatorzy tras narciarskich mogą zwiększać swoje dochody, zmniejszając koszty operacyjne przez oszczędności na dostawach energii wykorzystywanej do produkcji śniegu.

TERAZ W POLSCE!

Dziś na całym świecie pracuje 300 automatycznych systemów naśnieżania MyNeige. Te systemy pracują w 18 krajach świata: w Ameryce Północnej, Europie, Azji i w obszarze Pacyfiku. W systemach My Neige pracuje ponad 41 000 instalacji do produkcji śniegu, 3000 pomp i 900 kompresorów!
Od niedawna firma MyNeige jest również reprezentowana w Polsce. Od 2012 roku jej przedstawicielem jest Sudety Tech Snow Sp. z o.o. – rodzinna firma od wielu lat zajmująca się zaopatrzeniem ośrodków narciarskich.

 

TEKST | Arkadiusz Frąckowiak STS, Maxime Rougeaux MyNeige19 Kwiecień 2013