• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Nowości TechnoAlpin

Nowości TechnoAlpin

Po dwóch latach projektowania, licznych testach i próbach TechnoAlpin z dumą wprowadza na rynek nową, w pełni automatyczną armatkę śmigłową TF10. W segmencie ręcznego wytwarzania śniegu również wprowadziliśmy nowinkę techniczną – MMS, która zastąpiła oferowany dotychczas model M18

NOWY GIGANT
Uwagę zwracają już same gabaryty armatki TF10. Z turbiną o średnicy 90 cm TF10 przewyższa wielkością niemal wszystkie dotychczasowe armatki śnieżne TechnoAlpin. Ta wielkość znajduje swoje odzwierciedlenie także w wydajności urządzenia. Zawierająca 24 dysze typu Quadrijet i 8 nukleatorów armatka TF10 jest jedną z najbardziej wydajnych maszyn na rynku. „Naszym celem było znaczące zwiększenie wydajności” – mówi Walter Rieder, Dyrektor Działu Technicznego w TechnoAlpin. Imponujące są możliwości maszyny w skrajnych temperaturach. „Tej zimy wypuściliśmy pierwszą serię testową i po testach w skrajnych temperaturach otrzymaliśmy bardzo pozytywne wyniki” – potwierdza Rieder. Poprawiona została jednak nie tylko wydajność, ale też szerokość wyrzutu. Armatka TF10 dysponuje wyjątkowo szerokim wyrzutem, dzięki czemu możliwe jest rozprowadzanie śniegu na dużej powierzchni. To zaś w wielu przypadkach pozwala na wytworzenie wysokiej jakości równomiernej pokrywy śnieżnej na całej szerokości stoku. Oprócz tego znaczącemu skróceniu uległ czas konieczny na przygotowanie stoku. 16 poziomów regulacji pozwala na wytwarzanie najlepszego śniegu także w zmiennych warunkach atmosferycznych.

PRZYJAZNA CZĘSTOTLIWOŚĆ
Większa wydajność naśnieżania to nie jedyna zaleta armatki TF10. „Nowa turbina z silnikiem wewnętrznym i prędkością obrotową 1500 obrotów/minutę sprawia, że urządzenie jest odporne na wibracje, a przy tym znacząco obniżony jest emitowany przez nią hałas. Dzięki niższej częstotliwości armatka TF10 wydaje odgłosy o wiele przyjemniejsze dla ucha” – mówi Rieder. Przemyślane usytuowanie głównych podzespołów, jak silnik, kompresor, szafka rozdzielcza i blok zaworów wokół osi środkowej urządzenia i obniżony środek ciężkości dodatkowo zwiększają zdolność manewrowania i równe ustawienie armatki.

PRZYJACIEL UŻYTKOWNIKA
Obsługa armatki TF10 jest niezwykle łatwa, przyjazna użytkownikowi. Wszystkie często stosowane układy – regulacja wysokości, klawiatura, odblokowanie funkcji obracania i awaryjny wyłącznik – znajdują się po tej samej stronie maszyny. W urządzeniu TF10 doskonale sprawdza się bezspoinowa wkładka filtracyjna ze stali szlachetnej, typu Wedge Wire. Nowością jest regulacja wysokości z przekładnią kątową i przełożeniem 2:1, która znacząco ułatwia regulację wysokości. Klawiatura z kolorowym wyświetlaczem graficznym i LED-owym podświetleniem przycisków jest zintegrowana w obudowie. Wyposażono ją w daszek chroniący przed deszczem oraz zabezpieczenie przed wandalizmem. Sprawdzone komponenty, takie jak dysze Quadrijet z wkładką ceramiczną lub bezolejowy kompresor o mocy 4 kW, zostały w TF10 zachowane.
„Można stwierdzić, że armatka TF10 prezentuje zupełnie nową jakość w dziedzinie sztucznego naśnieżania. Jesteśmy przekonani, że tym urządzeniem TechnoAlpin po raz kolejny wyznacza standardy w branży” – podsumowuje Rieder.

WYSOKA WYDAJNOŚĆ
W segmencie ręcznego wytwarzania śniegu dział projektowania TechnoAlpin również ma się czym pochwalić. MMS (Manual Mobile Snowgun) to nowa mobilna armatka śnieżna i stanowi doskonałe uzupełnienie armatki wieżowej typu MTS (Manual Tower Snowgun). Na pierwszy rzut oka widać już, że – inaczej niż dotąd – dysze nie znajdują się bezpośrednio na wieńcu, lecz są ręcznie, centralnie podłączane do maszyny i odłączane od niej. Dzięki nowym rozwiązaniom technicznym użytkownik może otwierać różną liczbę dysz, co daje aż 13 możliwych kombinacji. Dzięki temu w różnych warunkach atmosferycznych zawsze można wytworzyć śnieg najwyższej jakości.
W seryjnym wyposażeniu armatek śnieżnych typu MMS jest czujnik temperatury, którego wartości pomiarowe można odczytywać na wyświetlaczu. Także w tej ręcznej armatce śnieżnej stosowane są materiały i podzespoły najwyższej jakości. W urządzeniu zintegrowane są dysze Quadrijet z wkładką ceramiczną oraz bezolejowy kompresor o mocy 4 kW, a także bezspoinowy filtr wodny typu Wedge Wire.
W wersji Premium na wyświetlaczu sygnalizowane są także różne statusy, komunikaty o błędach i parametry, np. temperatura powietrza. Można także określić jakość śniegu, zaś oprogramowanie obliczy optymalne ustawienia w warunkach panujących w danej chwili na stoku. Pochylenie MMS umożliwia obrót o 360° i zapewnia automatyczny kąt wychylenia do 180°. Dzięki temu śnieg trafia dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Centralne przyłącze wody w najniższym punkcie armatki śnieżnej jest wyposażone w układ mechanicznego opróżniania.
„MMS to idealna symbioza sprawdzonych i nowych komponentów. Obsługa i przełączanie poziomów zostały znacząco uproszczone, a jakość śniegu pozostała na niezmienionym, wysokim poziomie” – podsumowuje Walter Rieder.

 


TEKST | Ing. Zuzana Žideková
FOTO | Archiwum firmy TechnoAlpin

 19 Kwiecień 2013