• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Nowe życie Szczyrku

Nowe życie Szczyrku

Jak stworzyć idealną stację narciarską? W którym kierunku powinien podążać rozwój resortów narciarskich w Polsce? Jak sprawić, by były atrakcyjne nie tylko dla osób jeżdżących, ale także dla całych rodzin? Jak wykorzystywać obiekty zespołu narciarskiego poza sezonem zimowym?

Próbą odpowiedzi na te pytania jest koncepcja Solisko Arena, którą – w imieniu autorów – mamy przyjemność zaprezentować. Chociaż dotyczy konkretnej lokalizacji w Szczyrku, odnosi się do problemów, z którymi boryka się wiele ośrodków narciarskich. Koncepcja ta proponuje również różne możliwe rozwiązania tych problemów.

SZCZYRK DZIŚ
Szczyrk jest przez wielu narciarzy omijany szerokim łukiem. Wieloletnie zapóźnienia w inwestycjach w infrastrukturę narciarską spowodowały, że poziom dużych szczyrkowskich kompleksów narciarskich, takich jak Skrzyczne czy Czyrna-Solisko, odbiega od tego, co spotykamy w resortach z najnowszymi, wygodnymi wyciągami kanapowymi. Mimo to, Szczyrk posiada ogromny potencjał – 40 km tras narciarskich o bardzo dużym zróżnicowaniu i doskonałe położenie.
Szansą na zmianę tej sytuacji na lepsze są plany inwestycyjne, które w 2011 roku, tuż po przejęciu ośrodka Czyrna-Solisko, poczynił jego nowy właściciel – Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. Nasuwa się jednak pytanie: Czy powstanie nowoczesnych wyciągów, przy dzisiejszej konkurencji wśród polskich ośrodków, wystarczy, aby przekonać turystów do Szczyrku?

SOLISKO ARENA
Odpowiedzią jest koncepcja architektoniczna Solisko Arena, przygotowana przez zespół GRandS Architekci Gałęski, Roth & Szołtysek z Bielska-Białej. Powstanie tej koncepcji zainspirował burmistrz Szczyrku, Wojciecha Bydliński.
Czym jest Solisko Arena? To propozycja docelowego zagospodarowania obszaru Soliska w Szczyrku – projekt całorocznego kompleksu turystyczno-sportowo-rekreacyjnego, unikatowego na krajową skalę. Swoista uniwersalność tej koncepcji polega na tym, iż prezentuje funkcje, które powinien pełnić nowoczesny ośrodek narciarski oraz pokazuje, jak uporządkować chaos przestrzenny, tak częsty w wielu polskich resortach narciarskich, rozbudowujących się bez spójnej, całościowej koncepcji.

ZAŁOŻENIA
Koncepcja Solisko Arena opiera się na zapowiadanej przez właściciela ośrodka rozbudowie infrastruktury narciarskiej na terenie Soliska. W planach jest przede wszystkim budowa dwóch nowych kolei krzesełkowych: na Golgotę oraz Halę Skrzyczeńską. Plan obejmuje również wpisanie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kolei gondolowej na Górę Kotarz, a także utworzenie nowych tras narciarskich.
Teren Soliska, podobnie, jak w wielu ośrodkach narciarskich, znajduje się na różnych poziomach, jest przecięty drogami dojazdowymi i rzekami. Istniejące parkingi są oddzielone od wyciągów domami mieszkalnymi, a obszerna pętla autobusowa zajmuje większość wolnej płaskiej przestrzeni u zbiegu tras narciarskich. Brak wspólnej wolnej przestrzeni oraz bezpiecznej komunikacji z głównego parkingu stwarza zimą wiele problemów.

IDEA I PROGRAM
Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie wyniesionej ponad teren platformy łączącej trasy narciarskie i wyciągi, wszystkie elementy komunikacji, nowe budynki oraz pozostałe funkcje. Forma takiego obiektu powstała w wyniku nacięć i zagięć jednej płaszczyzny, płynnie dopasowanej do otoczenia. Dzięki temu u zbiegu tras, w centralnym miejscu zespołu, może powstać wolna, atrakcyjna przestrzeń – arena do organizacji wydarzeń przez cały rok przyciągających narciarzy, całe rodziny i wszystkich pozostałych turystów.

ROZWIĄZANIA
Przebudowanie pętli autobusowej na swoisty węzeł przesiadkowy oraz budowa nowego obiektu stworzą przyjazną dla użytkowników strefę obsługową. W dolnych kondygnacjach obiektu, do którego możemy dostać się wprost ze skibusa, znajdzie się przestrzeń techniczna oraz usługowa – wypożyczalnie sprzętu, serwisy, informacja turystyczna, schowki, sanitariaty i przebieralnie. Na wyższej kondygnacji znajdzie się wyjście, prowadzące wprost na arenę oraz dolna stacja kolei gondolowej na Kotarz. Ostatni poziom pomieści restaurację z obszernym tarasem widokowym na dachu hangaru dla gondoli. Dwupoziomowa promenada połączy arenę z głównym parkingiem oraz wyciągiem kanapowym na Halę Skrzyczeńską. Znajdą się tam również ogródki i wejścia do lokali gastronomicznych, dostępnych też z wnętrza budynku. Dojazd z tras z Góry Kotarz zapewni mostek dla narciarzy, zawieszony nad główną drogą w kierunku Wisły, będący jednocześnie przedłużeniem platformy.
Możliwość tworzenia w kompleksie całkowicie zabudowanych lub półotwartych, całorocznych i sezonowych boksów oraz lokali zapewni elastyczność i da możliwość pomieszczenia wszystkich funkcji istniejących teraz na tym terenie w sezonie zimowym. Jest to alternatywa dla chaotycznej i przypadkowej zabudowy budek i domków – punktów usługowych, handlowych i gastronomicznych – obecnej w wielu polskich ośrodkach narciarskich. Przykładem, obrazującym tę sytuację jest choćby przeciwstawienie pojedynczych kiosków z wygodnymi punktami usługowymi w galeriach handlowych.

PRZEZ CAŁY ROK

Całoroczna atrakcja turystyczna, którą będzie kolej gondolowa na szczyt Kotarza, z którego prowadzą łagodne szlaki w kierunku Białego Krzyża, do centrum Szczyrku oraz Brennej, zapewni dużą, naturalną frekwencję turystów na terenie Soliska, który teraz nie jest w ogóle wykorzystywany poza sezonem narciarskim.
Równocześnie platforma areny, przez wykorzystanie zbocza stoku narciarskiego Golgota, stworzy wyjątkowy naturalny amfiteatr z pełnym zapleczem dla różnorodnych wydarzeń – zarówno kameralnych, jak i wielkich imprez o skali ogólnopolskiej. W amfiteatrze, który będzie doskonałym uzupełnieniem sceny w centrum miasta, zmieści się nawet kilka tysięcy widzów. Można tam będzie organizować koncerty, zawody sportowe, relacje telewizyjne i inne atrakcyjne wydarzenia. Organizacja komercyjnych imprez (imprez integracyjnych, eventów firmowych) przyniesie dodatkowe dochody, które pozwolą na utrzymanie obiektu.
W przypadku dużych wydarzeń medialnych istotna jest możliwość zapewnienia niezbędnej infrastruktury – umożliwią to pomieszczenia techniczne i garaże pod płytą areny, zaś restauracja na dachu może być np. wykorzystywana jako niezależna strefa VIP.
Odpowiednie zarządzanie obiektem – organizacja imprez, wytyczanie górskich tras rowerowych (w tym do downhillu) oraz do grass-skiingu i mountainboardu lub też letnie atrakcje na płycie areny (np. ścianka wspinaczkowa, boiska do siatkówki plażowej czy projekcje kina letniego) spowodują, że Solisko Arena stanie się atrakcyjnym przez cały rok, wielofunkcyjnym zespołem rekreacyjnym z czynnymi codziennie punktami usługowymi i gastronomicznymi.
Dopełnieniem oferty turystycznej na terenie Soliska może być adaptacja na hotel lub ośrodek spa sąsiadującego budynku dawnej szkoły, którego właścicielem jest teraz miasto.

REALIZACJA PROJEKTU
Solisko Arena może stać się wyjątkowym, całorocznym kompleksem turystyczno-sportowo-rekreacyjnym – unikatem w skali całego kraju. Projekt jest teraz na etapie studiów. Założenia projektu są spójne z planami inwestycji narciarskich Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Jego ewentualna realizacja w Szczyrku będzie jednak wymagała pozyskania dodatkowych inwestorów.
Koncepcja wielofunkcyjnej areny jest również prezentacją pewnego sposobu działania – co ważne, możliwego do zastosowania w realizacji innych inwestycji zarówno w Szczyrku, jak i w innych miejscowościach narciarskich.
Na stronie internetowej projektu: www.soliskoarena.pl można znaleźć pełną prezentację projektu, wizualizacje, opisy, mapki i schematy, a także przekazać swoją opinię oraz skontaktować się z autorami projektu.


TEKST | GRandS Architekci Gałęski Roth & Szołtysek
FOTO | GRandS Architekci Gałęski Roth & Szołtysek

 18 Czerwiec 2012