• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Konferencja Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych

Początek czerwca to dla Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych – tradycyjnie – czas podsumowań i planów na najbliższą przyszłość. Nie inaczej było w tym roku. Od 4 do 6 czerwca w Hotelu Uroczysko w Kielcach odbyła się kolejna Konferencja Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych

NOWE TECHNOLOGIE I GRILL
By podsumować miniony sezon, poczynić plany na kolejny oraz podyskutować o bezpieczeństwie i ratownictwie na zorganizowanych terenach narciarskich, do kieleckiego hotelu przyjechało 167 osób z 52 ośrodków narciarskich i turystycznych, a także przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych, samorządów, szkół wyższych, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz prasy branżowej. Na tegorocznej konferencji nie zabrakło również producentów infrastruktury, sprzętu narciarskiego, a także przedstawicieli pozostałych firm związanych z branżą narciarską. Tradycją jest bowiem branżowa wystawa, która odbywa się pierwszego dnia Konferencji Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych, a więc ci, którzy przybyli do Hotelu Uroczysko już 4 czerwca, mogli zwiedzić każde z 21 stoisk firm, oferujących najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt i technologie stosowane w ośrodkach narciarskich. Ci, którzy o ofertach firm chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, mogli również zobaczyć poszczególne prezentacje w sali konferencyjnej. Wystawę i pierwszy dzień Konferencji Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych zwieńczył grill z akompaniamentem góralskiej kapeli z Podhala.

BRACIA ZZA GRANICY
5 czerwca 2012 roku, czyli drugiego dnia Konferencję Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych oficjalnie otworzył prezes zarządu stowarzyszenia, Tomasz Paturej. Ponieważ sezon zimowy 2011/2012 był pierwszym, w którym obowiązywała nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie na zorganizowanych terenach narciarskich, głównym tematem, który podjęto na spotkaniu, było realizowanie przez właścicieli i zarządców ośrodków narciarskich zapisów zawartych w ustawie. Zanim jednak rozpoczęła się dyskusja o bezpieczeństwie i ratownictwie, o swoich doświadczeniach i roli, jaką w Czechach i na Słowacji odgrywają podobne do Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych organizacje – LAVEX i SPLV – opowiedzieli ich przedstawiciele zza południowej granicy. Ponadto efektem wspólnego spotkania stowarzyszenia z braćmi z Czech i Słowacji jest wspólny projekt, który wkrótce ma ujrzeć światło dzienne.

CZY TO NAPRAWDĘ BEZPIECZNE?
Pierwszy sezon obowiązywania ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie na zorganizowanych terenach narciarskich pokazał, że wiele zawartych w niej zapisów potrzebuje jeszcze korekty. Mało przejrzysta wydaje się przede wszystkim definicja nowej służby na stoku – ratownika narciarskiego. Ustawa nie ustala bowiem jednoznacznie, jakie kwalifikacje (oprócz medycznych) musi mieć taki ratownik. Oczywiście właściciele ośrodków są zobowiązani do przeszkolenia ratowników tak, aby ci umieli poradzić sobie w górach – wydaje się więc oczywiste, że ratownicy narciarscy powinni bardzo dobrze jeździć na nartach, a także powinni umieć posługiwać się specjalistycznym sprzętem ratowniczym, stosowanym jedynie na terenach górskich. Kwestią sporną jest jednak zarówno poziom umiejętności narciarskich ratowników. Trudno sobie wyobrazić, by ratownik-niedoświadczony narciarz pełnił służbę np. na Kasprowym Wierchu, a jednak ustawa i rozporządzenia dopuszczają taką możliwość. Z drugiej strony każdy właściciel lub zarządca ośrodka narciarskiego powinien zapewnić ratownikom narciarskim szkolenia, które w Polsce prowadzi GOPR i TOPR. W wyniku niejasności związanych z systemem finansowania tych instytucji, kontrowersje wzbudzają wysokie ceny takich szkoleń – niejednokrotnie niewspółmierne do zapotrzebowania. Dla przykładu, ratownik narciarski w małym ośrodku na Mazurach, w którym znajdują się tylko łatwe, łagodne stoki nie potrzebuje przeszkolenia z ratownictwa wysokogórskiego. Wśród żywo dyskutujących gości zrodził się więc pomysł kategoryzacji ratowników narciarskich. Kryterium kategorii miałaby być trudność stoków, na których pełniliby służbę. Taka kategoryzacja wpłynęłaby również opłaty za szkolenia – podstawowe szkolenie z ratownictwa górskiego byłoby z pewnością tańsze od szkolenia z ratownictwa wysokogórskiego. Warto również wspomnieć o prezentacji Michała Modrzewskiego, który wyjaśnił wiele ważnych kwestii związanych z odpowiedzialnością cywilną właścicieli i zarządców stoków oraz ratowników narciarskich.
Kontrowersje wzbudzają również zapisy nowej ustawy, definiujące tereny górskie i góry. Dla przykładu w ich myśl Góry Świętokrzyskie, w których znajduje się kilka ośrodków narciarskich, nie są górami!

 

Efektem wspólnego spotkania stowarzyszenia z braćmi z Czech i Słowacji jest wspólny projekt, który wkrótce ma ujrzeć światło dzienne

 

AKCJE IDĄ W GÓRĘ
Kolejnym ważnym tematem, który poruszono na tegorocznej Konferencji Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych, była akcja „Bezpieczny stok”, która w ciągu trzech lat stała się wielką ogólnopolską akcją edukacyjną, promującą bezpieczeństwo na stokach. Zachęceni sukcesem twórcy akcji nie spoczywają na laurach i dążą do tego, aby była ona jeszcze bardziej rozpoznawalną marką. Dlatego jednym z najbliższych celów koordynatorów akcji jest pozyskanie sponsorów. O możliwościach, jakie daje sponsoring oraz o sposobach jego pozyskania opowiedział zebranym gościom Wojciech Majeran z agencji reklamowej CzART.
Kwestie edukacji najmłodszych adeptów narciarstwa porusza od pewnego czasu również inna akcja – „Jeżdżę z głową”. Zaprezentowała ją jej inicjatorka, poseł Jagna Marczułajtis-Walczak. Jak wiadomo, akcja „Jeżdżę z głową” skupia się na edukacji narciarskiej i promocji jazdy w kaskach. Zgodnie z danymi, które przedstawiła Jagna Marczułajtis-Walczak, coraz więcej osób w Polsce jeździ na nartach i snowboardzie w kaskach, a więc akcję należy uznać za udaną.

POZYTYWNY KOMUNIKAT
Kwestia promocji została poruszona nie tylko w kontekście bezpieczeństwa na stokach. Cezary Molski z Polskiej Organizacji Turystycznej opowiedział bowiem o portalach internetowych, które POT tworzy wspólnie z Polskimi Stacjami Narciarskimi i Turystycznymi, czyli o portalu www.polskazima.pl i o portalu www.komunikatnarciarski.pl. Zebrani na sali przedstawiciele stowarzyszenia oraz pozostali uczestnicy konferencji przedyskutowali również kwestię rozwoju portali. Adam Raszplewicz z Telewizji Polskiej pokazał między innymi, jak silnym narzędziem promocji jest Internet i jak należy się nim posługiwać, by promocja była skuteczna. Wspólna dyskusja o promocji polskich stacji narciarskich świadczy niewątpliwie o tym, że zorganizowana grupa ma o wiele większą siłę niż jednostki.
Po ustaleniu planów na najbliższe miesiące pracy, uczestnicy konferencji pojechali do Ośrodka Narciarskiego Niestachów – jedynego członka stowarzyszenia z kieleckiego – by na własne oczy przekonać się, że Góry Świętokrzyskie to naprawdę GÓRY. W ramach tej przyjemnej wycieczki wszyscy mogli również podziwiać nową kolej krzesełkową na Stoku Narciarskim Telegraf w Kielcach, którą wyprodukowała szwajcarska firma Bartholet Maschinenbau AG.
Konferencja Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych zakończyła się uroczystą kolacją w restauracji „Siedem pokus” w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Stadion w Kielcach.

W GRUPIE SIŁA
Przywykliśmy do tego, że każda Konferencja Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych wnosi niezwykle wiele do polskiej branży narciarskiej i turystycznej. Nie inaczej było tym razem. Nowe, dobre pomysły na rozwiązanie problemów z ustawą o bezpieczeństwie na zorganizowanych terenach górskich czy plany promocji polskich ośrodków narciarskich to najlepszy dowód na siłę zjednoczonych przedstawicieli branży. Mamy nadzieję, że najbliższy czas pokaże to jeszcze dobitniej i w przyszłym roku będziemy cieszyć się z kolejnych sukcesów przedstawicieli polskiej branży turystycznej i narciarskiej.

 

Nowe, dobre pomysły na rozwiązanie problemów z ustawą o bezpieczeństwie na zorganizowanych terenach górskich czy plany promocji polskich ośrodków narciarskich to najlepszy dowód na siłę zjednoczonych przedstawicieli branży

 


TEKST | Piotr Winnicki
FOTO | Archiwum redakcji, archiwum PSNiT


 06 Czerwiec 2012