• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Jeden partner, wiele rozwiązań!

Jeden partner, wiele rozwiązań!

MND – Montagne et Neige Developpement jest grupą zrzeszającą firmy, które od 2004 roku zajmują się wyposażaniem i ochroną stacji narciarskich, ośrodków wysokogórskich, autostrad i urządzeń górniczych

Pomagamy naszym klientom osiągać cele – oferujemy pełną gamę produktów i usług, których zadaniem jest rozwój infrastruktury, zapewnienie ogólnego bezpieczeństwa i ochrona przed niebezpieczeństwami związanymi z działaniem przyrody. Kładziemy wielki nacisk na profesjonalizm i innowacje w rozwoju – grupa jest obecnie właścicielem trzydziestu międzynarodowych patentów.

IDZIE NOWE
Klienci znajdą w firmie MND Group jedynego partnera, który jest w stanie dostarczyć większość urządzeń potrzebnych do prowadzenia ośrodków górskich – zarówno zimą, jak i latem. Na początku 2012 roku grupa MND Group przejęła, cieszącą się w krajach alpejskich, wielkim uznaniem firmę Snowstar – dzięki temu poszerzyła swoją działalność o wysokiej jakości systemy naśnieżania. Aby wzmocnić swoją działalność w Europie środkowo-wschodniej, MND Group założyła na Słowacji swój oddział – MND Eastern Europe s.r.o. Oddział w istocie powstał w wyniku transformacji firmy Snowstar s.r.o.
MND Eastern Europe działa na rynku słowackim, polskim, czeskim, węgierskim, ukraińskim oraz innych rynkach wschodnioeuropejskich. Firma dostarcza do tych państw systemy naśnieżania, środki transportu (wyciągi, koleje linowe), systemy zabezpieczające przed lawinami oraz pozostałe wyposażenie ośrodków narciarskich.

W GRONIE LIDERÓW
MND Group składa się z następujących firm (każda jest w swojej branży liderem na rynkach zachodnioeuropejskich):
- Snowstar – firma od 2001 roku zajmuje się projektowaniem i produkcją systemów sztucznego naśnieżania stoków narciarskich i oferuje pełną gamę lanc i armatek. Zajmuje się również dostarczaniem urządzeń i budową kompletnych systemów, a także po szkoleniem obsługi i serwisem urządzeń. Snowstar to kompleksowa oferta produktów i usług gwarantujących śnieg w ośrodku narciarskim.
- LST Ropeway Systems – firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji górskich środków transportu: kolei krzesełkowych, wyciągów narciarskich i przenośników taśmowych. Urządzenia LST znalazły swoich nabywców na całym świecie i technologicznie niczym nie odstają od urządzeń najbardziej znanych marek. Po ponad dwudziestu latach działalności na rynku firma LST Ropeway Systems jest efektywną, wydajną i elastyczną alternatywą dla osób chcących inwestować w swój ośrodek.
- TAS – firma jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji prewencyjnych urządzeń przeciwlawinowych, które pomagają chronić zagrożone tereny wysokogórskie przed niszczycielską potęgą lawin. TAS oferuje stałe urządzenia „odpalające” lawiny, które są instalowane nad niebezpiecznymi stokami. W ofercie firmy są także urządzenia przenośne, zawieszane pod śmigłowcem, które umożliwiają szybkie zabezpieczanie miejsc szczególnie narażonych na lawiny. Oprócz urządzeń przeciwlawinowych firma TAS dostarcza też specjalne siatki i bariery chroniące przed odpadaniem kamieni i osuwaniem się stoków.
- MBS-ADIC – firma jest liderem wśród producentów zabezpieczeń tras narciarskich, boisk i innych ośrodków sportowych. Oferuje też wyposażenie pól golfowych, ośrodków jeździeckich, skateparków itp. MBS-ADIC ma ponadto bogatą ofertę banerów, sieci, materaców i innych produktów zapewniających bezpieczeństwo w różnorodnych ośrodkach sportowych. Ostatnimi czasy MBS-ADIC jest najpopularniejszym światowym producentem sieci zabezpieczających na zawodach narciarskich wysokiej rangi.
- Business Prisme – firma łączy się z alpejskimi szczytami oraz stokami i stoi na trzech podstawach – tak samo, jak graniastosłup (fr. prisme) ma trzy boki: aktywność na świeżym powietrzu (tzw. outdoor activity), bezpieczeństwo pracy i atrakcje turystyczne. Dziś fachowość i doświadczenie sprawia, że Prisme oferuje pełną gamę usług: od fazy projektu, przez dostawę urządzeń, budowę, kontrolę, po konserwację. Swoją wiedzę i doświadczenie Prisme ofiaruje wszystkim, którzy mogą i chcą osiągać sukcesy.
We Francji działają jeszcze trzy firmy należące do MND Group. Ich produkty i usługi znajdą się w ofercie MND Eastern Europe s.r.o. prawdopodobnie pod koniec 2013 roku.

TATRZAŃSKA ŁOMNICA – SŁOWACJA

Najlepszym dowodem jakości MND Eastern Europe jest ośrodek narciarski na Tatrzańskiej Łomnicy. Ośrodek rozwija się w zawrotnym tempie od 2008 roku, kiedy firma TMR rozpoczęła realizację ogromnych projektów: budowę nowych tras narciarskich, kolei, wyciągów, hoteli i innych atrakcji. TMR, zgodnie z określonym przez siebie planem, wytrwale postępowała w swoich inwestycjach, szybko zmieniając krajobraz krainy pod wierzchołkiem Łomnicy. W ośrodku przybyły trzy nowe koleje linowe (w tym dwie wyprzęgane), częściowy remont przeszły dwie koleje gondolowe oraz jedna kolej krzesełkowa. W sumie powstało 14 km tras narciarskich. Zbudowano też zbiornik wodny o objętości 140 000 m3. Część hotelowa, restauracyjna i rekreacyjna ośrodka, której współwłaścicielem jest TMR, powiększa się z roku na rok. Do najpopularniejszych budynków należą: odremontowany Grand Hotel Praha, wielofunkcyjna hala, restauracja Humno i hotel Kukučka. Ekspresowy rozwój Tatrzańskiej Łomnicy spotkał się ze skrajnie odmiennymi opiniami. Część mieszkańców, co zrozumiałe, nie jest zadowolona z obecnego rozwoju sytuacji. Skarżą się na wybujałą sztuczną turystykę, drogie hotele i apartamentowce powstałe kosztem normalnego budownictwa. Słychać głosy, że cała koncepcja jest chybiona i że zbytnio oddziałuje na przyrodę, chronioną przez Tatrzański Park Narodowy (TANAP). Z drugiej strony barykady są deweloperzy i miłośnicy zimowych dyscyplin sportu, którzy argumentują, że w Łomnicy narciarstwo ma ponad 100-letnią tradycję, a ta część Tatr była jeszcze w okresie międzywojennym centrum inwestycji turystycznych. Wystarczy wspomnieć o kolejce gondolowej na szczyt Łomnicy (2632 m n. p. m.), która powstała tutaj w latach czterdziestych 20. wieku.
W 2008 roku firma Snowstar wygrała przetarg na budowę systemu naśnieżania. Projekt zakładał budowę systemu o różnicy wzniesień 1330 m, całkowitej długości 25 km i maksymalnym przepływie 360 l/s. Zastanawiano się nad mocą do 5 MW. Zapotrzebowanie na energię elektryczną takiego systemu jest porównywalne do zapotrzebowania 12-tysięcznego miasteczka. Dziś system naśnieżania obsługują 4 pompy (każda o mocy 550 kW), 4 centralne kompresory, 140 lanc i ponad tuzin armat. W przyszłości dostawione zostaną dwie pompy, zaś liczba urządzeń naśnieżających zwiększy się dwukrotnie. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to ośrodek o największej różnicy wzniesień w Europie Środkowej. Projekt zakłada, że system naśnieżania będzie rozciągał się od wysokości 860 do 2186 m n. p. m. Istniejący system rozbudowujemy nieustannie, by osiągnąć cele określone w projekcie.

NOVÁ PAKA – REPUBLIKA CZESKA

W 2011 roku nasza firma wygrała przetarg na modernizację ośrodka narciarskiego Máchovka w Nowej Pace w Czechach. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jedną z modernizowanych części stacji jest system sztucznego naśnieżania. Prace modernizacyjne rozpoczęto w maju 2012 roku. Pierwotne urządzenia – od pomp, przez rurociągi, aż po armaty, zostały zastąpione nowymi. Zainstalowaliśmy m. in. wodociąg z szybko łączonych ocynkowanych rur oraz kabel elektryczny. Na trasie znajduje się siedem hydrantów.
Urządzenia naśnieżające dostarczone do Nowej Paki to cztery lance Folk z własnym kompresorem. Te wydajne i niezawodne urządzenia o prostej konstrukcji są coraz bardziej popularne. „Folki” stworzą pokrywę śnieżną na trasie o długości 450 m i szerokości 40 m. Mimo, iż ten system należy do mniejszych, wierzymy, że nasza manualna lanca Folk znajdzie swoich sympatyków i dostarczy nam kolejnych powodów do dumy.
 

KLÍNY – REPUBLIKA CZESKA
Jedną z naszych tegorocznych realizacji jest budowa automatycznego systemu naśnieżania dla stacji na Klinach przy Litvinowie. Chodzi o modernizację całej stacji narciarskiej. Oprócz nowej kolei krzesełkowej obok trasy zjazdowej zainstalowaliśmy tam nowy system naśnieżania o długości około 2500 m. Zmodernizowaliśmy również pompownię. Znajdują się tam teraz dwie wysokociśnieniowe pompy, które są w stanie przepompować 100 m3 wody na godzinę. Pompownia jest także wyposażona w najnowocześniejsze elementy automatyki przemysłowej. Dla wygody użytkownika automatyczny proces naśnieżania śledzą dwa komputery – w pompowni i w centrum kierowania systemu. Pięć armat Vega Plus i Vega 120 sterowanych jest radiowo i dla maksymalnej wydajności ich obsługa może być kierowana z przenośnego, bezprzewodowego komputera GSS „Anywhere”, który informuje o aktualnym stanie całej instalacji – od pomp po armaty -i jednocześnie umożliwia zmianę parametrów w czasie realnym.

 


TEKST | Michał Hodorowicz
FOTO | Archiwum firmy MND Group


 19 Kwiecień 2013