• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Góra z górą się zeszła w Grenoble

Tegoroczne międzynarodowe targi SAM 2012 pokazały, że branża narciarska rozwija się w zawrotnym tempie

„Innowacja”, „zrównoważony rozwój” i „współpraca międzynarodowa” – to trzy określenia, które najlepiej oddają to, co we francuskim Grenoble od 25 do 27 kwietnia 2012 roku można było zobaczyć i przeżyć na Salon Mondial de l’Aménagement Durable en Montagne, czyli międzynarodowych targach SAM 2012. Zadowolenia z targów do dziś nie kryją nie tylko organizatorzy, lecz również wystawcy, wśród których znalazła się także polska firma Supersnow wraz ze swoimi partnerami z Insight-Software oraz Ratrak-Service.

ROSNĄCA POPULARNOŚĆ
Przyczyną wspomnianego zadowolenia są z pewnością tegoroczne statystyki – kolejny raz lepsze od statystyk poprzedniej edycji targów. Na powierzchni 40 000 m2 różnorodne produkty i usługi związane z branżą narciarską zaprezentowało ponad 400 wystawców reprezentujących około 750 marek. Tegoroczne targi SAM odwiedziło 15 747 gości (w 2010 roku było ich 13 500), co jednoznacznie świadczy o rosnącej popularności narciarstwa na świecie. Wśród gości odwiedzających targi znalazło się wielu przedstawicieli firm i ośrodków narciarskich z całego świata, którzy odbyli podczas targów niezliczone spotkania biznesowe. Potwierdzeniem tego są chociażby słowa Piotra Dziubasika, właściciela firmy Supersnow, który stwierdził: „– Nasze stoisko odwiedzili goście z całego świata – zarówno z Europy, jak i z Ameryki Południowej, Azji, a nawet z Afryki. Odbyliśmy dziesiątki inspirujących rozmów, zetknęliśmy się z wieloma ciekawymi zagadnieniami. Mamy nadzieję, że spotkania te dadzą owoce w przyszłości”.
Zadowolenia z targów nie krył również Jean Souchal, prezes zarządu firmy Poma, który stwierdził: „– Targi SAM są okazją do podzielenia się naszą kulturą, naszą wiedzą i doświadczeniem. Jest to także doskonała okazja, aby zabłysnąć na arenie międzynarodowych kontaktów branżowych”.

ZAPOBIEC RYZYKU
Tegorocznym targom SAM 2012 tradycyjnie towarzyszyły przeróżne konferencje, sympozja, odczyty i dyskusje. Wśród nich warto wyróżnić 12. kongres Interpraevent, który pierwszy raz w historii odbył się we Francji. 300 naukowców oraz badaczy z całego świata zgromadziło się na kongresie po to, by wymienić się poglądami i informacjami na temat „profilaktyki zagrożeń naturalnych i zapobiegania ryzyku w regionach alpejskich”.

 

Sukces SAM 2012 potwierdzają pewnością statystyki – kolejny raz lepsze od statystyk poprzedniej edycji targówPOMYSŁY NA PRZYSZŁOŚĆ
Niesamowita frekwencja wśród wystawców i zwiedzających, świadcząca jednoznacznie o dynamicznym rozwoju branży narciarskiej, sprawiła, że organizatorzy targów planują zaproszenie na kolejną edycję SAM (w 2014 roku) znacznie większej liczby zagranicznych wystawców, naukowców i pozostałych osób z branży narciarskiej. W tym kontekście znaczenia nabierają porozumienia o partnerstwie zawarte z austriacką Autrichiens d’Interalpin, rosyjską Russes de Ski Build i chilijską Chiliens d’Expo Andes. Inną, równie cenną sugestię związaną z przyszłością SAM przedstawił współorganizator targów, przewodniczący Domaines Skiable de France, Pierre Lestas, który zaproponował, by w 2014 roku targi SAM „bardziej otworzyły się na ludzi młodych, zdobywających wykształcenie w sektorze publicznym. Targi SAM są fantastycznym miejscem spotkań osób wykonujących zawody związane z górami, które mogą do siebie przyciągnąć młodych ludzi”.

OGROMNE ZNACZENIE
Salon Mondial de l’Aménagement Durable en Montagne w Grenoble jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w branży narciarskiej. Co dwa lata setki najważniejszych firm z branży oraz tysiące gości mają okazję do tego, by zaprezentować i obejrzeć wszelkie nowości związane z narciarstwem, a także by wymienić się wiedzą i doświadczeniem, co w konsekwencji prowadzi do wyznaczania kierunku, w którym w najbliższym czasie powinna podążać branża narciarska. Najlepszym podsumowaniem znaczenia francuskich targów dla branży narciarskiej na świeci są najprawdopodobniej słowa Gillesa Kraana, przewodniczącego Gimar Montaz Mautino, który nieco przewrotnie stwierdził, że „Targi SAM są jedynym miejscem, w którym spotykają się góry ze wszystkich rejonów świata”. Już w kwietniu 2014 roku góry z całego świata znów będą miały okazję się spotkać.

 


Salon Mondial de l’Aménagement Durable en Montagne w Grenoble jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w branży narciarskiej

 

 

TEKST | Piotr Winnicki
FOTO | Archiwum firmy Supersnow


 27 Kwiecień 2012