• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Doppelmayr ożywi chorzowską Elkę

Doppelmayr ożywi chorzowską Elkę

W Chorzowie wkrótce znów pojedzie kolej linowa. Budowę nowej kolejki linowej w Chorzowie rozpoczął zarząd parku symbolicznym wbiciem łopaty pod fundamenty stacji Stadion Śląski. Kolej zastąpi popularną niegdyś i doszczętnie zniszczoną Elkę, która przez prawie 40 lat należała do największych atrakcji parku. Elka (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Elektryczne Linowe Koleje) kursowała po parku na trzech odcinkach o łącznej długości ok. 6 km. Przewoziła średnio ok. 135 tys. osób rocznie.
Na trasie kursować będzie 15 gondoli i 30 czteroosobowych kanap. W razie potrzeby można je wymieniać, np. zimą może jeździć więcej gondoli. Mogą w nich podróżować zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi w wózkach. Trasa będzie miała ponad 2 km. Jej prędkość maksymalna wyniesie 5 m/s, a przepustowość 861 osób na godzinę w każdym kierunku. Wartość inwestycji to ok. 30 mln zł. Jej realizacja jest możliwa dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dotacja z tego źródła to ponad 20 mln zł, pozostałe środki to wkład własny Parku Śląskiego. Dotacja obejmuje rewitalizację jednego z trzech historycznych odcinków – od stacji przy Wesołym Miasteczku do Stadionu Śląskiego. Władze parku mają nadzieję, że na budowę dwóch kolejnych odcinków uda się pozyskać pieniądze z nowej unijnej perspektywy finansowania.
Park Śląski zajmuje powierzchnię 640 ha, co czyni go jednym z największych parków śródmiejskich w Europie. Rocznie odwiedza go ponad 3 mln ludzi. Do atrakcji parku należą: Planetarium Śląskie, jedna z największych na świecie szklarnia wieżowa, kąpielisko Fala, rosarium z 30 tys. róż, Śląski Ogród Zoologiczny, trasy z przeszkodami, przejażdżki, 8 kolejek tyrolskich.
 23 Kwiecień 2013