• Polskie Koleje Linowe sprzedane

  22 maja została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Numer 1 w narciarstwie

  Skidata ma niezwykle bogate doświadczenie i od wielu lat jest pionierem w produkcji i eksploatacji systemów kontroli dostępu w ośrodkach narciarskich... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Koleje linowe Leitner w LAAX

  Dwie nowe koleje linowe Leitner w ośrodku LAAX w imponujący sposób pokazują, że nowoczesne komfortowe systemy nastawione na działanie wysokiej klasy są jednocześnie ekonomiczne i przyjazne środowisku naturalnemu... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Małe jest piękne

  Z Panem Stanisławem Buńdą, Wiceprezesem Ośrodka Narciarskiego Małe Ciche rozmawia Marcin Czerwiec... DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
 • Polskie Koleje Linowe sprzedane
 • TECHNOLOGIE Numer 1 w narciarstwie
 • TECHNOLOGIE Koleje linowe Leitner w LAAX
 • WYWIADY Małe jest piękne

Czorsztyn-Ski lek na nudę

Czorsztyn-Ski lek na nudę

Góra Wdżar w Kluszkowcach jest specyficznym miejscem. Jej wulkaniczna struktura i bogata przeszłość sprawiają, że położona na niej Rodzinna Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski jest nie lada atrakcją nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów, lecz również dla rowerzystów oraz amatorów wspinaczki skałkowej

DOSKONAŁE WARUNKI
Góra Wdżar położona jest w pasie środkowym między Pieninami a Gorcami. Jej charakterystyczny, stożkowaty kształt świadczy o wulkanicznej przeszłości. Góra zbudowana jest ze skał andezytowych, wytworzonych z zastygłej magmy. Niegdyś istniał tutaj kamieniołom, który dziś służy jako doskonałe miejsce do wspinaczki skałkowej. Pozwala również turystom na poznanie geologicznej przeszłości tego miejsca. Stosunkowo uboga roślinność czyni Górę Wdżar doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa lub kolarstwa górskiego. Nie dziwi więc to, że swego czasu powstała tutaj Rodzinna Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski – dziś jeden z najpopularniejszych ośrodków w naszym kraju. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, panującemu w Kluszkowcach i okolicach, na nartach lub snowboardzie można jeździć tu niemal do ostatnich dni kwietnia.

DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO
Czemu Czorsztyn-Ski zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim dużej liczbie zróżnicowanych pod względem trudności tras. W ośrodku znajduje się siedem tras zjazdowych o łącznej długości ok. 4800 m. Najdłuższa jest trasa nr 1 (średnio trudna – niebieska/czerwona) mająca ok. 1500 m. W ośrodku znajdują się również dwie trudne trasy, oznaczone kolorem czerwonym: trasa nr 3 oraz trasa nr 6, biegnąca w pobliżu kamieniołomu. Trasa nr 3 ma ponadto homologację FIS. Obie mają po ok. 900 m długości, zaś różnica poziomów między początkiem a końcem każdej z nich wynosi ok. 150 m. Czorsztyn-Ski oferuje również dwie trasy, na których szusować mogą mniej doświadczeni narciarze – są to, oznaczone niebieskim kolorem – trasa nr 2 (o długości 460 m i różnicy poziomów wynoszącej 70 m) i trasa nr 7 (o długości 500 m i różnicy poziomów również wynoszącej 70 m). W ośrodku miejsce do narciarskich szlifów mają również najmłodsi adepci tej sztuki oraz wszyscy pozostali, którzy dopiero uczą się jeździć na nartach – są to dwie łatwe trasy, oznaczone kolorem zielonym – „czwórka” i „piątka”. Przy trasie nr 5 znajdują się specjalne wyciągi dla dzieci – Baby Lift, dzięki którym maluchy bez problemu dostają się do miejsca, z którego mogą rozpoczynać zjazdy.
W ośrodku Czorsztyn-Ski miło czas spędzić mogą również amatorzy biegów narciarskich – znajduje się tutaj trasa biegowa o zróżnicowanym stopniu trudności. W najbliższym czasie powstanie tutaj także kolejna trasa zjazdowa (o długości 500 m), którą obsługiwać będzie nowa 4-osobowa kolej krzesełkowa Tatralift o zdolności przewozowej wynoszącej 2400 osób na godzinę. Na pozostałe trasy narciarzy i snowboardzistów wywożą dziś dwie koleje krzesełkowe (4-osobowa kolej „A” o długości 550 m i przepustowości 2400 osób na godzinę oraz 2-osobowa kolej „B” również o długości 550 m, którą w ciągu godziny może przejechać 1200 osób), wyciąg orczykowy o długości 460 m i przepustowości 700 osób na godzinę oraz wspomniane dwa wyciągi orczykowe dla dzieci – każdy o długości 100 m.
O to, by na wszystkich trasach był śnieg, dba 13 armatek, zaś za przygotowanie nartostrad dbają cztery ratraki Pisten Bully. Wszystkie trasy w ośrodku Czorsztyn-Ski są oświetlone, więc każdy narciarz może cieszyć się z jazdy również po zmroku.
Do ośrodka Czorsztyn-Ski może przyjechać każdy – nawet, gdy nie posiada nart lub snowboardu. W doskonale przygotowany sprzęt najlepszych marek można bowiem zaopatrzyć się w sklepie-wypożyczalni. Oprócz nart, snowboardów, butów i wiązań, można tutaj wypożyczyć lub kupić akcesoria dla narciarzy i nie tylko: czapki, rękawice, okulary przeciwsłoneczne, gogle, polary, smary do nart, pokrowce na narty i inne ważne rzeczy. Nowoczesny system wypożyczania sprzętu narciarskiego sprawia, że nikt nie musi tutaj stać w kolejce po narty, snowboard lub inne rzeczy.
Ci zaś, którzy przyjechali do ośrodka ze swoim sprzętem, a chcą chwilę odpocząć od szusowania, w każdej chwili mogą skorzystać z przechowalni.
Każdy, kto chce nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie, może to zrobić w Rodzinnej Stacji Narciarskiej Czorsztyn-Ski. Znajdują się tutaj dwie szkółki narciarskie posiadające licencję PZN i PZS – powstała w 2010 roku Szkoła Narciarska Czorsztyn-Ski oraz Szkoła Narciarska „Pieniny”. W obu szkołach jazdy na nartach i snowboardzie zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym uczą wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy PZN i PZS. Zajęcia prowadzone są według aktualnego Programu Nauczania Narciarstwa Zjazdowego PZN.

 

Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, panującemu w Kluszkowcach i okolicach, na nartach lub snowboardzie można jeździć tu niemal do ostatnich dni kwietniaW WOLNYCH CHWILACH
Każdy, kto podczas szusowania zgłodnieje lub zapragnie się ogrzać, może odwiedzić jeden z czterech lokali gastronomicznych, znajdujących się na terenie ośrodka. U podnóża stoku znajduje się zbudowana z drewnianych bali stylowa Gospoda „Pod Śpiącym Wulkanem” oraz bar szybkiej obsługi. Na szczycie Góry Wdżar znajduje się natomiast Karczma „Bacówka Wdzor” (Wdzor – tak Górale nazywają tutejszą górę), w której serwowane jest piwo, zakąski oraz inne specjały – także kuchni regionalnej.
W ośrodku znajduje się również Mini ZOO, a w nim „Strusia Koliba” (czynna od 9:00 do zamknięcia wyciągu), w której można zjeść smaczne potrawy z grilla, a także napić się grzanego piwa i wina oraz góralskiej herbaty.
Małe ZOO to również nie lada atrakcja dla tych, którzy zechcą przez chwilę odpocząć od narciarstwa. Można tutaj zrobić sobie zdjęcia ze strusiami, zaznać towarzystwa owieczek i kozła alpejskiego Oskara. W Mini ZOO znajduje się również bacówka, w której można nabyć regionalne specjały: oscypek, bundz oraz żentycę.

PIESZO, ROWEREM, STATKIEM…
Rodzinna Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski, pomimo jednoznacznie kojarzącej się nazwy ośrodka, nie działa tylko zimą. Ośrodek ma bowiem bogatą ofertę dla tych, którzy swój wolny czas chcą spędzać tutaj latem. Najciekawsze tutejsze atrakcje, z których turyści mogą skorzystać, gdy brakuje śniegu, to oczywiście kilometrowej długości kolejka górska Alpine Coaster, którą można pędzić z prędkości 40 km/h oraz wycieczka do kamieniołomu, który pozwala poznać wnętrze góry, zbudowanej z zastygłej magmy. Amatorzy pieszych wędrówek i zapierających dech w piersiach widoków również znajdą tutaj coś dla siebie. Latem działa bowiem kolej krzesełkowa prowadząca na szczyt góry, gdzie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać aż cztery pobliskie parki narodowe: Pieniński, Gorczański, Tatrzański i Babiogórski. Z tarasu widokowego można również podziwiać Tatry, Jezioro Czorsztyńskie oraz całą Kotlinę Nowotarską. Poszukiwacze mocnych wrażeń również powinni tutaj czuć się dobrze – w ośrodku jest wiele wspaniałych ścieżek rowerowych, zaś w kamieniołomie znajduje się ścianka, na której można uprawiać wspinaczkę skałkową. Góra Wdżar to również doskonałe miejsce do korzystania z paralotni.
W pobliżu Góry Wdżar znajduje się również ośrodek wodny nad Jeziorem Czorsztyńskim „Zatoka Kluszkowce” (z plażą, molo i wypożyczalnią sprzętu wodnego) oraz szkoła windsurfingu. Fanom historycznych wędrówek szczególnie poleca się dwa średniowieczne zamki, leżące nieopodal Kluszkowców: w Czorsztynie i w Niedzicy. Ci zaś, którzy od wędrówek wolą pływanie, z pewnością zaznają przyjemności podczas rejsu statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Amatorzy większych wrażeń mogą zaś wybrać się na spływ przełomem Dunajca.

NIE MA CZASU NA NUDĘ
Rodzinna Stacja Narciarska Czorsztyn-Ski to doskonałe miejsce do zimowych szaleństw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Interesująca przeszłość geologiczna Góry Wdżar oraz specyficzny mikroklimat Kluszkowców i okolic sprawiają, że to miejsce jest stworzone do tego, by uprawiać turystykę – zimą narciarską, latem pieszą i rowerową. W ośrodku dobrze czuć może się każdy, kto lubi narty, snowboard, kolarstwo górskie, wspinaczkę skałkową, piesze wędrówki a nawet – z pozoru tylko prozaiczne – obcowanie z naturą i pięknymi widokami. Właściciele ośrodka dbają o to, by każdy gość odwiedzający Kluszkowce czuł się tu doskonale – na uwagę zasługuje szczególnie przystąpienie Czorsztyn-Ski do „Tatryski”, czyli grupy ośrodków, w których obowiązuje między innymi wspólna karta. Ucieszy ona z pewnością zarówno stałych klientów ośrodka, jak i tych, którzy w tym sezonie będą tutaj pierwszy raz. Nieustanne dążenie do doskonałości sprawia, że właściciele Czorsztyn-Ski starają się wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje Góra Wdżar i okolice, zwane również Krainą Śpiącego Wulkanu. Dowodem na to jest niezmiernie duża popularność ośrodka, która z kolei przekłada się na kolejne wspaniałe inwestycje nie pozwalające nikomu zasnąć tutaj z nudów.

 


Ośrodek ma również bogatą ofertę dla tych, którzy swój wolny czas chcą spędzać tutaj latem

 

 

TEKST | Piotr Winnicki
FOTO | Archiwum Czorsztyn-Ski


 15 Styczeń 2012